Růža Jirsová, Dominik Roubin, Patrik Hrazdíra, Dan Kodýdek a náhradník Honza Knížek se nejprve zapojili do internetově televizní vzdělávací soutěže Případy detektiva Packala. www.packal.cz  Soutěž kombinuje vzdělávání a zábavu, internet a televizi, hru a eLearning. Po několika týdnech se probojovali do televize, soutěžili pod názvem Sherloci.  Pan zástupce Zdeněk Gracík domluvil s Českou televizí termín natáčení, paní učitelka Půtová připravila modrá trička s logem školy ZŠ Dukelská, Strakonice  a v pondělí 28.4.2008 se natáčelo. Sraz se štábem ČT byl v Českých Budějovicích u vlakového nádraží.

Růža: „Celý den jsme strávili v klášteře ve Vyšším Brodě. Hledali jsme zvráceného vědce ing. Šíleného, respektive jeho trezor, do kterého ukládá ukradené věci. Řadu informací jsme měli v notebooku, který měl Dan stále s sebou v baťohu.“

Dominik: „Pomáhali jsme detektivu Packalovi a s námi přitom soupeřila čtveřice o rok starších Plzeňáků. Předem nikdo netušil, kam nás na natáčení vezou. Televizní štáb nás zavezl do Vyššího Brodu, přidělil nám kameramana a vše už bylo na nás. Z náměstí ve Vyšším Brodě jsme se do půl hodiny museli sami dostat do kláštera a cestou od místních obyvatel vyzvědět co nejvíce informací  o klášteře. V klášteře nás pak čekalo několik soutěží.

Patrik: „Malou kameru s foťákem měly i oba týmy. Pokud byl čas, natáčel  jsem v průběhu celého dne práci televizních techniků,Packala, Smolaře, prostředí cisterciánského kláštera a hlavně soutěžení naší čtveřice. Video ještě sestříháme a pošleme do další soutěže.“

Honza: „V přestávkách mezi natáčením jsme měli s týmem porady, nakonec jsme heslo dali dohromady společně.“

Dan: „Se sympatickým detektivem Packalem se dobře pracovalo, ale roztržitý Mgr. Smolař nás odváděl ze stopy. Soupeření s Plzeňáky bylo vyrovnané, napínavé, nakonec jsme se k trezoru dostali první my.  Z nápověd HRAD, ŠLECHTIC, VOK  jsme dali dohromady heslo.  My – Sherlokové – jsme věděli, že trezor zeleně zabliká na ……Tipněte si! Uvidíte na ČT1 v sobotu 14.6.2008“